Haber

Çeşme’de İçmesuyu Altyapısı Yenileniyor… Tunç Soyer: “İzmir’in Geleceğini İnşa Ediyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, dünyaca ünlü turizm merkezi Çeşme’nin içme suyu altyapısının tamamen yenilenmesi için başladığı projenin üçüncü etabının temelini attı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çeşme’nin içme suyu, altyapı ve arıtma hizmetleri için yaptığı yatırım tutarının 1 milyar lirayı geçtiğini söyledi. Uygun, sağlıklı ve dirençli bir kent yaşamını, yani İzmir’in geleceğini inşa ediyoruz.”

Çeşme’nin içme suyu altyapısının yenilenmesi için başlatılan projenin üçüncü etabı için bugün lider Tunç Soyer, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ve Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Musalla Mahallesi’nde temel atma töreni düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olivier Gauvin Barış Karcı, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, projenin hayata geçmesi için finansman sağlayan Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) yetkilileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, törende yaptığı konuşmada, 11 mahalleye hizmet verecek 350 kilometre uzunluğundaki içme suyu hattının 278 milyon liraya mal olacağını belirtti. Lider Soyer, “Çeşme’nin altyapısını güçlendirmek için ayırdığımız 1 milyar lirayı aşkın bütçe ile Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir yatırımı ilçemize kazandırdık.”

“YATIRIM HAREKETLİLİĞİNİ BAŞLATTIK”

Başkan Tunç Soyer, “Yaz aylarında 1 milyona yaklaşan nüfusuyla Çeşme, her yıl Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlıyor. İlçemizin bu çok özel durumu birçok kişiye içme suyu, kanalizasyon ve arıtma altyapısına ciddi yük oldu. İzmir’in her ilçesine, her mahallesine sağlıklı su ve dayanıklı bir altyapı sağlama hedefimiz doğrultusunda İZSU Genel Müdürlüğümüzle birlikte Çeşme’de yatırım seferberliği başlattık. sızıntılara, kokulara, arızalara ve kesintilere neden olan Çeşme’nin altyapı sorunları.” söz konusu.

“SU İÇME KONUSUNDA TÜM ZORLUKLARI AŞACAĞIZ”

Çeşme’nin hizmet ömrünü tamamlamış içme suyu şebekesini üç aşamalı bir planlamayla tamamen yenilemek için çalıştıklarını söyleyen Önder Soyer, konuşmasına şöyle devam etti:

“Germiyan, Ildır, Reisdere, Şifne ve Yalı mahallelerinde 200 kilometrelik içme suyu hattı yenileme çalışmasının birinci etabında bugün temellerini attığımız ve tamamlanacak olan üçüncü etabında da sona geldik. 3 yılda 11 mahalleye daha modern altyapı sistemleriyle içme suyu ulaştıracağız.278 milyon liralık bu yatırım 350 kilometrelik hattın yenilenmesini kapsıyor.Üçüncü etap tamamlandığında mevsim ve yoğunluk gözetmeksizin Çeşme’ye gidiyoruz. Türkiye’nin tamamında içme suyu ile ilgili tüm sorunları aşmış olacağız.”

OVACIK GEÇİCİ PAKET ARITMA TESİSİ

Çeşme’nin altyapısını güçlendirmek için attıkları adımların içme suyu şebekesiyle sınırlı olmadığını vurgulayan Lider Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

Alaçatı Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesini yüzde 65 artırarak günde 36 bin metreküpe çıkardık. 16 kilometrelik kanalizasyon isale hattı ile evsel atıksuların denize deşarjını tamamen engelliyoruz. Ovacık bölgesinde ikinci atıksu arıtma tesisi.Günde 40 bin metreküp kapasiteli olacak tesiste Ovacık İlçesinin atıksuları arıtılacak.Bunu sonuna kadar hak ediyor.Bu nedenle gururlu ve mutluyuz. .”

“ARTAN MALİYETLERE RAĞMEN HİZMETLERİ DURDURMUYORUZ”

Önder Soyer, üç buçuk yılı aşkın bir süredir İzmir’in 30 ilçesinde dayanıklı ve sağlıklı bir kent yaşamının kurulması için sorumluluk altına girdiklerini belirterek, geleceği kurmak için adımlar atmaya devam ettiklerini bildirdi. günü kurtarmak, İzmir’in sorunlarına kalıcı çözümler üretmek için. “1 milyar dolarlık bir yatırımı yerin altına gömerken aslında tam da bunu yapıyoruz” diyen Soyer, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Çünkü 1 milyar liralık bir yatırımı görünür kılarsanız etkisi Avrupa’da farklı olur. Ancak biz bugünü kurtarmakta değil, geleceği inşa etmekte kararlıyız. Yarımadada, şehir merkezinde ve İzmir’in tüm ilçelerinde, yani İzmir’in geleceğini inşa ediyoruz.2023 yılında İZSU bütçemizin yüzde 57’sini yatırımlara ayırdık.Hiç şüpheniz olmasın, devam edeceğiz. Sözlerimizi bir bir yerine getiriyoruz.”

“TUNÇ SOYER’E TEŞEKKÜR EDERİM”

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, “Tunç Soyer yoldaşım, Çeşme tarihinin en büyük yatırımını Çeşme’ye yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Çeşme ismi için kendisine teşekkür ediyorum. Tuzlu suların aktığı günleri anıyoruz. Bütün o günler artık geride kaldı. İki şeyin fiyatının çok uygun olduğunu pandemide öğrendik. Biri su, diğeri tarım. Bu iki konuyu çok önemseyen bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Her zaman Çeşme’nin arkasındadır.” diye konuştu.

“İZMİR İLE GÜÇLÜ BAĞLARIMIZI SÜRDÜRMEYE DERİNDEN BAĞLIYIZ”

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Oliver Gauvin, Fransız Kalkınma Ajansı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında uzun yıllardır devam eden işbirliğinden memnun olduğunu ifade ederek, “Fransa, İzmir ve Türkiye ile güçlü bağlarını sürdürmeye ve iklim konusunda iş birliğine büyük önem veriyor. Fransız Kalkınma Ajansı, 10 yıldır İzmir’de çalışıyor, “Büyükşehir Belediyesi’ne sağladığı 300 milyon Euro’luk finansmanla yapısal yatırımların hayata geçmesine zemin hazırlıyor. Bu projenin devamı için en iyi dileklerimi sunuyorum.”

NE YAPILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında 6360 sayılı Kanunla Çeşme ilçesinin hizmet sorumluluğunu üstlendi. İlçenin içme suyu şebekesinin ekonomik ömrünün tamamını doldurması ve arızalardan dolayı sürekli kesintiler yaşanması üzerine tarihi bir yatırım başlatıldı. 1. etap içme suyu hattı projesi kapsamında Germiyan, Ildır, Reisdere, Şifne ve Yalı mahallelerinde 200 kilometrelik içme suyu hattının yenilenmesi projesinde sona gelindi. 2. etap içme suyu hattı projesi ile 450 kilometrelik içme suyu şebekesi inşaatı tamamlandı. Alaçatı, Ardıç, Altınyunus, Boyalık, Celal Bayar, Çakabey, Fahrettinpaşa ve Ilıca mahallelerinde kesintisiz su mevcuttur. Temeli atılan 3. etap içme suyu hudut projesi ile Altınkum, Cumhuriyet, Çiftlik, Dalyan, İsmet İnönü, Musalla, Ovacık, Sakarya, Şehit Mehmet, Üniversite ve 16 Eylül mahalleleri yeni içme suyu altyapısına kavuşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu